Celní a deklarační služby

V minulosti jsem se aktivně zabýval dovozem zboží ze zahraničí a docela dost času a energie zabíralo vyřizování všech nezbytných celních formalit. Díky členství republiky v Evropské unii a Schengenské dohodě je situace podstatně jednodušší, ale stále je dost dokumentů, které je třeba celní správě předkládat. V malé firmě je výhodné „posunout“ všechno externí firmě.Volný pohyb osob a zboží v rámci EU znamená, že nyní při dovozu zboží z Rakouska nemusím z firmy na spedici a celnici, nemusím na hranicích předkládat dokumenty celníkům rakouským ani českým a po příjezdu do cíle nemusím opět na celnici a deklarovat zboží, vyplatit celní dluh skládající se z cla a DPH a až pak mi propustí zboží do oběhu u nás. No volný pohyb zboží neznamená, že jako firma mohu vozit zboží odkud chci, kolik chci a nemusím nic papírovat.

Výběr DPH v rámci EU

I v rámci EU mají jednotlivé státy svou celní správu a vlastní výběr DPH. Proto je třeba při mezistátním obchodu se zbožím zpracovávat kromě souhrnného hlášení DPH a přiznání k DPH i dokumenty zvané intrastat mluvící jaké zboží v jakém množství byl do kterého státu dodáno. Jelikož se často jedná o časově náročnou činnost, může být výhodou obrátit se na specializované firmy, které to „zmáknou“ za vás.

Zákon každé země zvlášť reguluje i kontrolu a evidenci při obchodování s lihem a vybírá spotřební daň z lihu. Je dobré tyto zákony dobře ovládat a zejména dodržovat, protože v opačném případě hrozí firmě vysoké pokuty.

Celní služby při podnikání v druhé zemi

Dodržování zákona může být problémem zejména tehdy, pokud podnikáte v jiné zemi, například v Slovenské republice. I při nejlepší vůli nedokážete poznat tamní zákony tak dobře, jako ve své domovině a zejména jejich změny. Tehdy se velmi hodí využít dobře fundovanou místní firmu, která za vás starosti s clem a DPH vyřídí za vás bez rizika omylů z neznalosti. Vy se můžete tak věnovat samotnému obchodování a vydělávání peněz.

Článek vyšel v kategorii Podnikání a označen jako , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..