Jak určit pravé a levé dveře

dvere Když se chystáte koupit do bytu nové dveře, tak většinou docela přesně víte, jaké barvy a dezénu dveře mají být. Dokonce i rozměry dveří si pamatujeme. Proto nás někdy zaskočí otázka prodejce: „Pravé nebo levé dveře“? Z technické stránky je to totiž nejvíce rozhodující parametr, který musíme znát při výběru dveří interiérových i vnějších. Jak je rozlišit?Dnes jsou již všechny interiérové dveře standardizované. Při jednotné výšce se vyrábějí různé šířky odstupňované po deset centimetrů a pokud stavbaři neudělali při práci chybu, tak stačí dveře koupit, přivézt domů, staré dveře sundat z pantů a nové zavěsit.

Jediný rozdíl je právě v těch pantech. Na které straně dveří mají být?

U dveří se zavedla norma, že se rozlišují na pravé a levé dveře podle toho, na které straně dveří jsou závěsy, panty, když se na dveře díváme tak, že se otevírají směrem k nám. Pokud se tedy postavíme k zavřeným dveřím, rukou chytíme kliku a dveře s otevřou na pravou stranu, dveře jsou to pravé. Pokud při otevírání dveří směrem k nám se dveře otevírají směrem doleva, na levé straně otevřených dveří jsou dveřní závěsy, dveře jsou to levé.

dvereleve

Když se naučíte rozeznávat pravé a levé dveře, nebudete mít problém ani s kupováním zámků do dveří, které se stejně rozlišují podle orientace jazýčku do zárubně. I když moderní dveřní zámky mají možnost jednoduše otočit jazýček tak, aby se dal použít na dveře pravé i levé.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..