Krmení sýkorek – zábava pro celou rodinu

Pozorování svého okolí může být zajímavým způsobem trávení volného času. Pokud máte malé děti nebo vnoučata, pozorování přírody je dokáže obohatit o nové poznatky a vás o nové zážitky. A poznáním, jak věci kolem nás fungují si dokážeme vybudovat lepší vztah ke svému okolí a chránit ho. Výbornou zimní zábavou je pozorování ptáčků na krmítku. Nejen, že se pobavíte, ale i pomůžete ptákům přežít zimu.Abyste mohli sledovat zpěvné ptáky, potřebujete mít z okna bytovky výhled na skupinu stromů nebo keřů. Nemusíte bydlet na okraji sídliště, zpěvné ptáky najdete i uprostřed města. Samozřejmě, že ideální je, pokud máte zahrádku nebo můžete pozorovat přírodu přímo na vesnici. Ať už si zvolíte jakékoli místo, pro pozorování ptáků při krmení budete potřebovat alespoň improvizované krmítko.

krmítko na stromě

Krmítka pro ptáky se dají koupit v řemeslných a zahrádkářských prodejnách, hobby marketech a občas i v hypermarketech. Trošku zručný člověk si ho dokáže vyrobit i sám a pokud si krmítko sestrojíte spolu se svými potomky, nebude to jen zábava, ale cosi je naučíte i o používání nástrojů a zpracování dřeva. A nebude vás to stát téměř nic, protože na krmítko využijete i zbytky desek či latí v dílně.

výroba krmítka

K základně krmítka přišroubujte dvěma vruty z každé strany laťky, které tvoří zábradlí, krmivo nebude ptákům padat z krmítka na zem. Do latí je třeba díry pro vruty předvrtat, do základny zakroutit. Ideálně vám poslouží akumulátorový šroubovák, ale jde to i ruční vrtačkou a šroubovákem. Nebo laťky jednoduše přibijte hřebíčky a malým kladívkem.

Rozměry základny jsou libovolné, jakou desku máte, takovou použijte. Důležité je jen jedno, aby střecha krmítka přesahovala půdorys základny, tak ochráníte krmivo pro ptáky před sněhem a vodou. Pokud použijete jeden rozměr desky, ze spodní kus uřízněte, čímž ji zmenšíte.

krmidlo

Šikmá stříška odvede vodu a sníh mimo krmítka. Proto středový sloupek, spojující dno a střechu, na horní straně odřízněte pod mírným úhlem. Na sloupek kromě hranolku můžete použít i kus odříznuté hrubšího větve po řezu stromů. Opět můžete součásti spojit dvojicí hřebíků, ale v tomto případě budou vruty opravdu jistější. Po dvou z každé strany krmítka.

Na konec je třeba krmítko na strom upevnit. Například za hák, který vyrobíme z delšího vrutu nebo použijeme hotový lustrový hák. Zakroucením do středového sloupku zároveň celé krmítko vyvážíme. Na větev stromu zavěste krmítko na kvalitní hrubý provázek, drát nebo tenký řetízek.

sýkorky na krmítku

Pak už jen nasypte slunečnicová semena, které koupíte v hypermarketu a odstupte se na takových třicet metrů. Ptáčci jsou plaší a i když si všimnou, že se objevila potrava pro ně, přilétají velmi opatrně a dlouho pozorují okolí krmítka, zda je pro ně bezpečné.

Když se sýkorky odhodlají a přiletí, nikdy se na krmítku nezdrží dlouho. Přiletí, chytí do zobáčku jedno semeno a odletí na vedlejší větev. Kromě sýkorek s charakteristickým zbarvením se mohou na krmítku objevit i jiní pěvci. Pokud máte fotoaparát , zkuste „ulovit“ zajímavé záběry a pak doma hádat, o jaké ptáky se jedná. Se správným určením druhů vám pomůže atlas ptáků nebo internet.

Článek vyšel v kategorii Hobby a označen jako , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..