Máte alu disky špinavé?

Mnoho majitelů aut vylepšuje jejich vzhled tím, že vymění obyčejné plechové disky kol za alu disky. Ale lité disky nemají jen estetický účel, zlepšují i jízdní vlastnosti aut. Víte, jak správně pečovat o vaše hliníková kola, aby vám dlouho dobře sloužily a stále dobře vypadaly?V minulosti byly disky kol z lehkých slitin doménou sportovních závodníků. Tehdy se používaly lehké, ale drahé materiály a od té doby se také vžil lidový název pro disky kol z lehkých slitin – elektrony. Hlavním účelem takových disků je zajistit větší přesnost kruhového tvaru kola, což má vliv na dokonalou přilnavost pneumatiky k vozovce. Přestože při kvalitě našich silnic… Další funkcí těchto disků je lepší odvětrávání kotoučů brzd a to zlepšuje účinnost brzdění a zkracuje brzdné dráhy. A přestože se na běžných silnicích nezávodí, občas se vyskytnou situace, kdy účinné brzdy oceníme.

Alu kola vždy hezká

V běžném provozu jsou alu disky na autech především na parádu. Vhodně vybraný design dokáže výrazně změnit vzhled celého auta a vyjádřit tak ducha jeho majitele. Pokud však nechcete dávat najevo svůj vztah k off-road stylu a jezdit se zabláceným autem nepatří k vašemu image, tak zcela určitě chcete, aby nejen karoserie, ale i disky vašeho čtyřkolového miláčka zářily.

car I alu disky je třeba udržovat. Opláchnutí vodou stačí jen v případě, že jsou trochu zaprášené. No častěji se na nich bude usazovat nepříjemný tmavý jemný prach, ten pochází z brzdových destiček kotoučových brzd. Čím sportovněji jezdíte a tedy intenzivně brzdíte, o to více prachu se na discích usazuje. Vodu byste měli ale používat opatrně. Určitě ne na právě odstavené auto. Horké brzdové kotouče a od nich ohřáté alu disky by se mohly deformovat. Nechte auto asi patnáct minut v chládku vychladnout. Odstranit prach a nečistoty vám pomůže vlažná voda s přídavkem běžného saponátu a měkký hadřík.

V žádném případě nepoužívejte abrazivní houbičky, mohli byste poškodit lak, který tvoří vrchní ochrannou vrstvu lehkých disků. Na poškrábání povrchu snadněji ulpívá nečistota a disky už pak stále vypadají špinavé a zašlé.

alu-disky Pokud se vám na povrch disku dostali kapky asfaltu, pomůže vata a technický benzín. Pamatujte, že čím méně benzínu, tím lépe pro vaše disky. Jestli náhodou tento čistič vaše alu disky nepoškozuje, si vyzkoušejte nejprve na nějakém skrytém místě disku a jen když je vše v pořádku, vyčistěte i viditelné místo. Nezapomeňte pak celý disk důkladně opláchnout vodou.

Pokud na zimu měníte na autě celé kola, alu disky před uložením v garáži nenechávejte špinavé. Dlouhodobě působící nečistota se může do povrchu disků zažrat a už nikdy nebudou vypadat jako nové. A na jaře nezapomeňte letní elektrony dát nejdříve vyvážit. Jen tak si zajistíte kromě krásného vzhledu vašeho auta i bezpečnou a pohodlnou jízdu za jeho volantem.

Článek vyšel v kategorii Auto, Propagace a označen jako . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..