Sezóna balkónových rajčat již skončila

Balkon Pokud jste také letos pěstovali svou vlastní zdravou zeleninu na balkónech a oknech bytovek, pravděpodobně jste už také posbírali poslední plody. Ochladilo se i slunce svítí méně, papriky a rajčata přestaly růst a rostliny začali chřadnout. Jednou darmo, papriky a rajčata, i ty balkonové, jsou letní zelenina. Ale musíte uznat, že parádu na balkonech dělali přinejmenším stejnou, jako kdybyste pěstovali klasické, sice svou barevností krásné, ale květy bez užitku.



Počet lidí, kteří přešli z okrasného balkonu na užitný, rok od roku roste. Vedou je k tomu dva důvody. Tím prvním je fakt, že náklady na květinový balkon a zeleninový balkon jsou přibližně stejné. Truhlíky, substrát, voda na zalévání a i nákup sazenic vyjdou na jedny peníze. Péče je také zhruba stejná, rozdíl je ale ve výsledku. Zatímco se někdo pyšní pestrobarevnou nádherou, jiný se může pyšnit doma sklizenou úrodou. Na balkonech se daří nejen keříkovým cherry odrůdám rajčat, ale bez problémů dopěstujete i klasické odrůdy rajčat a paprik s oporou. S nimi i ředkvičky, vedle nich měsíční jahody.

Balkonová zelenina

Druhým důvodem může být úspora. Nemusíte (tak často) kupovat zeleninu v supermarketu. Ta doma pěstovaná je nejen po ruce, kdykoli máte chuť, ale i lépe voní a chutná, než průmyslově pěstovaná rajčata. Při přípravě snídaně jednoduše vyjdete na balkon, sklidíte na slunci dozrálé plody a máte skvělou přílohu k domácímu chlebu s máslem. Ušetříte tak peníze i zdraví od zbytečné chemie.

Když však končí sezóna pěstování balkónové zeleniny, je třeba rostliny zlikvidovat. Výhodu máte, pokud zároveň máte i zahrádku. Zbytky rostlin skončí v kompostu, zeminou je můžete přesypat. Před panelákem rostoucí květiny ochráníte mulčem, který uděláte nastříhaním stonků balkónových rostlin na krátké kousky. Během zimy se rozloží a působí jako přírodní hnojivo. Vyžitou zeminou z truhlíků přihrňte například růže nebo ji jednoduše rozsypte do trávníku. Vždy lepší, než to všechno vyhodit do kontejneru.

Na jaře do truhlíků nasypte substrát pro zeleninu (obsahuje přírodní hnojivo, ne syntetické jako substráty pro balkonové květiny) a na trhu kupte sazenice. Nebo si je ze semínek začněte pěstovat v lednu-únoru. Časně na jaře vaše balkony opět ozdobí zelená užitečná krása v podobě balkónové zeleniny.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada, Zdraví a označen jako , , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..