Sklizeň z balkonu

Je to skvělé moci si každé ráno vyjít na balkon a odtrhnout si pár čerstvých a voňavých červených rajčat a dát si je s chlebem a máslem či šunkou na snídani. Abyste takovou možnost měli i vy, stačí jediné. Namísto některých květin pěstovat na balkoně keříčková rajčata. Myslíte si, že pak bude váš balkon méně hezký? Mýlíte se. Svěží zeleň rajčat i barva jejich plodů udělají váš balkon v očích sousedů podivnější. A pro vás užitečnější.



Toto léto je čas, kdy plodina balkónové zeleniny začíná zrážit. Kromě oblíbených keříkových odrůd rajčat, známých jako cherry rajčata či rajčata Vilma, se dají na balkonech pěstovat i papriky. Pravda, asi ne v množství, abyste z nich uvařili lečo s klobásou, ale na zpestření snídaně jich bude určitě dost.

Přitom právě na rajčata odrůdy Vilma a jim podobné nepotřebujete žádnou zvláštní výbavu. Truhlíky stejné jako používáte na balkónové květiny, substrát v podstatě stejný a také množství vody na zálivku se nijak neliší od toho, co vylijete každý den na okrasné květiny na balkoně.

balkonová rajčata

Odměnou za péči o zeleninu vám budou chutné a šťavnaté plody každý den. Jeden truhlík vám bude pro potěšení, ze čtyř už se docela slušně najíte a pokud se vejde na váš balkon osm 60 centimetrových truhlíků s cherry rajčaty, paprikami a měsíčními jahodami, bude váš jídelníček opravdu pestrý a zdravý. Vždyť přece nebudete svou zeleninu na balkoně hnojit syntetickými hnojivy, když jste jim dopřáli čerstvý výživný substrát, ani stříkat chemickými přípravky proti škůdcům, protože při pěstování v malém se nemusíte bát hmyzu tak, jak velkopěstitelé na monokulturních plochách.

Včely a jiný opylující hmyz nemá problém doletět na balkon ani na osmé patro, takže z každého květu se vyvine chutný plod. A balkon plný truhlíků se zeleninou vypadá zajímavě a pěkně i z chodníku. Jen sousedům bude vrtat v hlavě, co to máte za zvláštní kulaté červené květy.

Jeden truhlík rajčat vás potěší, při plném balkoně zeleniny už asi i pocítíte úsporu rodinného rozpočtu při nákupech potravin. O soběstačnosti v zásobování se nedá mluvit, ale při zcela stejných nákladech, jako při pěstování okrasných květin si zpestříte svou domácí kuchyni zaručeně zdravou zeleninou pro celou rodinu.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..