Správný čas na sušení ovoce

plátky hrušek na sušení Konec prázdnin není jen obdobím, kdy končí bezstarostné léto. Je to také čas, kdy dozrává většina ovoce na stromech v zahradách. Pokud máte to štěstí, že máte zahrádku přímo u domu, nebo v zahrádkářské osadě za městem, případně mají zahradu vaši rodiče, dopřejte svým dětem zdravý pamlsek i po skončení podzimu. Kromě zavařování kompotů a vaření povidel se dá ovoce i sušit. Vhodné plody na sušení jsou jablka a hrušky.



Hrušky a jablka, určené k sušení, dobře omyjte na povrchu, ale slupku neodstraňujte. Překrojte plody na polovičku nebo na čtvrtky a nakrájejte je na plátky silné asi 3 mm. Sušit se dají i švestky, ty nechte v celosti a s peckou, jen v elektrické sušičce to dlouho trvá.

Ve starších domácnostech, kde se používá k vaření sporák na uhlí, naskládejte plátky na nízký plech, vyložený papírem na pečení, ušetříte si námahu s mytím plechů. Plechy vložte do trouby a během vaření nebo přitápění využijte odpadní teplo a v troubě usušte vaše oblíbené plody.

V moderních domácnostech jsme odkázáni na elektrické sušičky ovoce. V nabídce je několik typů, mají však několik společných znaků. Plastové děrované pláty, naskládány na sobě. Na jednotlivá patra naklademe nakrájené plátky jablek nebo hrušek a zespodu je pod pláty vháněn teplý vzduch z malého ohřívače v sušičce. Sušení ovoce trvá několik hodin, na spodních plátech se plátky usuší dříve, proto nezapomeňte občas zkontrolovat, zda ovoce na spodních plátech není již hotové.

sušička ovoce

Usušené plátky nechte hodinku dvě vychladnout a pak uložte v neprodyšně uzavřených nádobách a skladujte na chladném místě, například ve spíži. Dávat je do chladničky je zbytečné. Po otevření nádoby plátky trochu změknou a můžete si na nich pochutnat po skvělém nedělním obědě.

V sychravých podzimních dnech vám elektrická sušička ovoce trochu přitápí v bytě, takže nemusíte zapínat elektrický ohřívač, pokud ještě ve městě není spuštěno ústřední topení bytovek. Nezapomínejte ale, že sušičky zvyšují vlhkost vzduchu v bytě, proto pravidelně větrejte, abyste předešli plísním z kondenzované vzdušné vlhkosti v rozích místností nebo na sklech plastových oken.

Po celou zimu tak budete mít k dispozici zaručeně zdravé, bez chemických látek konzervované plody ze zahrady, plné vitamínů, vlákniny a také cukru.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako , , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..