Vánoce bez dárků

Ještě nedávno jsme byli běžná konzumní domácnost. Před Vánocemi se uklízelo, plánovalo, nakupovalo, každý se snažil zjistit, jaký by ten druhý chtěl dárek, pak ho sháněl, skrýval a po štědrovečerní hostině jsme se těšili z balíčků pod stromečkem. A z toho, že už je námi ten stres. Dnes už ale všichni prožíváme skutečné veselé a klidné Vánoce. Jak jsme to dokázali?Dnes už si nikdo z nás nevzpomene, kdo přišel s tím nápadem: „Co kdybychom si nekupovali dárky, ale těšili se spolu z Vánoc?“ Ale všichni si velmi rychle uvědomili, že jaká to bude úleva. Nebudeme muset myslet na rozpočet v peněžence, shánět věci po městě a na internetu a namísto toho budeme mít čas na sebe i na ty druhé. A tak jsme se rychle shodli, že letos vyzkoušíme bezdárkové Vánoce.

Skutečně nikdo nekoupil ani tu nejmenší maličkost, nikdo se nesnažil odlákat nikoho z obývacího pokoje, aby tam nenápadně podsunul ten svůj balíček. Namísto toho jsme klidně už ráno vyzdobili stromeček, připravili lehký oběd i tradiční a bohatou večeři na Štědrý den a po jejím snědení jsme se přesunuli do obýváku, kde na nás čekal už vysvícený stromeček a stůl plný dobrot. Bavili jsme se spolu, povídali a nikomu ani na um nepřišlo, že by mu chybělo nějaké rozbalování dárků a sledování, zda se na tváři obdarovaného objeví úsměv nebo úšklebek. Prostě jsme přežili předvánoční čas a samotné Vánoce bez stresu.

Asi to vyhovovalo každému z nás, protože za rok, když se venku začal opět ten chaos, ze všech směrů z rádia, televize i plakátů na nás útočili, že musíme koupit dárky každému v okolí, jsme se na sebe podívali a jednohlasně řekli „Bezdárkové“. Dospívající děti i tak nevěří na Ježíška, vědí, kdy co svým rodičům kupovali a raději vidí svou mámu usměvavou, než ustaranou, protože ještě nestihla vše nakoupit.

Vánoce bez dárků se od té doby staly u nás samozřejmostí, nikdo už se na nic neptá. Přišli jsme o dárky, ale získali jsme pohodu, klid v duši. A jen se občas nechápavě díváme, kam všichni spěchají, jak je ohlupují reklamní slogany a každý se jim snaží prodat něco užitečné i zbytečné zároveň. My si věci pro sebe kupujeme tehdy, když je potřebujeme, ne kdy je potřebují prodat obchodníci. Je nám dobře a Vánoce jsou pro nás opravdu veselé a klidné.

Zkuste i vy. Neprohloupíte, uvidíte.

Článek vyšel v kategorii Nezařazené a označen jako , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..