Větrat třeba rovněž v zimě

Větrání mají lidé spojení s létem. Větrají, když je v bytech horko. Málokdo si uvědomuje, že důvodem k větrání není změna teploty, ale výměna vzduchu. A to pro jeho špatné složení v místnosti a dobré složení venku. Proto je větrání potřeba i v zimě. A čím více lidí je v bytě, tím častěji je třeba větrat. Nicméně tak, abychom zbytečně nepřišli o energii a teplo. Proč vlastně třeba větrat?Abychom pochopili důvody, pro které je třeba byty větrat v zimě i v létě, musíme si uvědomit, jaké procesy se v bytech dějí a co ovlivňuje složení vzduchu v uzavřeném bytě.

Ve vzduchu se zvyšuje vlhkost, protože vzduch, který lidé vydechují, obsahuje vodní páry. Také se pára dostává do vzduchu při vaření jídel nebo i při použití rychlovarné konvice. A vzdušná vlhkost kondenzuje na chladnějších místech, takovými jsou okenní tabule nebo rohy místností, kde hůře proudí vzduch. Co je ale méně výrazné a na první pohled patrné, ale o to důležitější, je změna složení vzduchu.

Jednoduše ze vzduchu spotřebováváme kyslík na práci svalů a mozku a vydechujeme do něj kysličník uhličitý. Snížení obsahu kyslíku ve vzduchu je pro náš organismus problém, ale větším je zvýšený podíl CO2. Co nám může způsobit?

bolest

Zvýšený podíl kysličníku uhličitého ve vzduchu může přivodit bolesti hlavy a stavy podobné chřipce. Výsledkem je snížení výkonnosti, celková slabost. Mizerná nálada i mizerný výkon v práci.

Abychom podobným problémům předešli, je třeba pravidelně větrat. Například třikrát denně naplno otevřít okno, tím se rychle vymění vzduch a nesníží teplota nábytku či stěn a od nich se pak vzduch rychle zahřeje. Stejně má význam rychlé vyvětrání ráno po probuzení. Pravidelné větrání je důležité i ve školách nebo na pracovišti. Zabráníte tím únavě či nevysvětlitelným onemocněním nebo slabosti.

Článek vyšel v kategorii Zdraví a označen jako , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..