Větrat ve správném čase

window Horka letních dnů nám znepříjemňují život nejen venku, ale také v našich bytech. Když venku vlivem slunce dosahují teploty vzduchu nad třicet stupňů Celsia, blíží se jim i teploty v interiérech. Pokud nemáme k dispozici klimatizaci, jak správně větrat, aby se v bytech dalo existovat?
 
 



Každé ráno sledujte teplotu v bytě i venku a když se teplota venku blíží teplotě v místnosti, zavřete okna! Přes den nevětrejte. Pokud je teplota vzduchu venku vyšší, než teplota v bytě, jen byste si zbytečně pustili teplo do nitra a od teplého vzduchu by se zahřáli i předměty, které by později „topili“ jak radiátory v zimě. Iluze osvěžujícího průvanu je jen zdání pohody, ve skutečnosti teplý vzduch proudící přes váš byt jen zbytečně vysušuje vaše tělo.

thermometer

Teploměr s měřením venkovní a vnitřní teploty vám pomůže určit, kdy se vzduch venku večer už ochladil natolik, že se vyplatí otevřít okna a začít větrat. Do bytu tak pustíte chladný vzduch, pomocí něj ochladíte nejen vzduch v místnosti, ale i stěny a nábytek. V závislosti na venkovní teplotě tak za jednu noc ochladíte vzduch v bytě o několik stupňů.

Přes den se vzduch v bytě zahřívá od teploty lidského těla, během vaření nebo i zapnutými spotřebiči, jako jsou například televizor nebo počítač. Také slunečními paprsky přes okna. Oteplování zabrání žaluzie na oknech nebo venkovní rolety.

ceiling_fan

Zmírnit pocit horka v uzavřeném bytě pomůže stropní ventilátor, kombinovaný se světlem, nebo jednoduchý stolní ventilátor.

Větrání v horku není účinný způsob, jak se ochladit. Okna otevírejte jen když je teplota venku nižší, než uvnitř. Je to po setmění nebo když začne pršet. Ráno, když odcházíte z domu, okna opět zavřete.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada, Zdraví a označen jako , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..