Zatočte s vlhkostí

dlazdicky Jakkoliv se snažíte udržovat ve své domácnosti čistotu, občas se vyskytnou situace, kdy vám vlhkost v bytě jednoduše přerůstá přes hlavu. Dobrá hospodyňka si uvědomuje, že zvýšená vlhkost se promění na plísně na stěnách, které nejen špatně vypadají, ale mají i špatný vliv na zdraví zejména dětí, ale i dospělých. Jak ukončit panování vlhkosti ve vašem bytě a udržet svěží vzduch?S vysokou vlhkostí v bytech se setkávají zejména lidé, kteří absolvovali výměnu starých oken za nová a zateplení bytu. Výsledkem těchto rekonstrukčních prací v bytovce bývá snížení úniku tepla a odstranění průvanu, který přes spáry kolem oken permanentně odvětrával celý byt. Občas i tak, že se záclony hýbaly a někomu i koberce u dveří zvedali. Po výměně oken na celém bytě je takovým nepříjemným situacím konec, ale začaly se vyskytovat jiné, možná mnohem nepříjemnější.

Odkud se bere vlhkost v bytě

Tuto otázku si kladou lidé, kteří spatří v rozích kuchyně či obývacího pokoje tmavé nevzhledné fleky na stěnách. Jsou to plísně. V těchto místech se vzduch v bytě pohybuje méně, než jinde a proto se zde sráží voda ze vzdušné vlhkosti. Vlhkost se do vzduchu dostává jednak dýcháním, čím více lidí v bytě, tím vyšší vlhkost. Ale i z hrnců při vaření nebo při sušení vypraného prádla uvnitř bytu, například na radiátorech nebo skládacích sušácích prádla.

Odstranit nadměrnou vlhkost pomůže častější větrání. No tím se současně byt v zimních měsících ochlazuje. A když máte doma malé děti, není vhodné každou chvíli větrat, ale prát se musí. Pomohou vám odvlhčovače vzduchu. S jejich pomocí snížíte objem vlhkosti ve vzduchu na přijatelnou mez i bez častého větrání a bez rizika nachlazení malých dětí.

Typ odvlhčovače si vyberte podle toho, jak velký objem vzduchu potřebujete vysušit, tedy jak velký byt máte, a také podle toho, jak často se vyskytují situace, které vyšší vlhkostí přinášejí rizika vzniku plísní na zdech.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..