Zmrazovací sprej na klíště

V oblasti, kde žijeme, se vyskytují klíšťata a musíme počítat s tím, že z výletu do přírody se domů můžeme vrátit s tímto nemilým cizopasníkem. Proto jsou na místě jak preventivní opatření proti klíšťatům, tak musíme znát i metody jak odstranit klíště z těla. A taky jaké zdravotní riziko hrozí, když klíště najdeme na našem těle a pokusíme se ho odstranit neodborně.



Mezi nejfrekventovanější choroby přenášené klíštětem obecným patří lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida. Všechny tyto choroby mohou vést k trvalému těžkému poškození zdraví. Encefalitidou člověka může nakazit každé infikované klíště, borreliózou je napadne člověk, pokud neodborně se snaží klíště odstranit a to vydáví obsah žaludku zpět do krevního řečiště člověka i s infekcí.

Proto po návratu z výletu do přírody, zejména po procházce travním porostem, kde se číhající klíšťata vyskytují a podle výskytu CO2 dokážou najít hostitele a bleskurychle se na něj přisát, je potřebné důkladně prohlédnou své tělo, a pokus na něm klíště najdeme, odstranit ho. Pokud nemáte s odstraňováním klíště zkušenost, doporučuji navštívit zdravotnické pracoviště, zejména pokud jste na dovolené mimo své bydliště.

kliste

Na všechny výlety nebo dovolenou je vhodné sebou vozit speciální přípravek, který vám pomůže s odstraněním klíštěte. Jedná se o zmrazovací sprej na klíště, k dostání v lékárnách. Zmrazovací sprej aplikujete podle návodu na hlavičku přisátého klíště. Tím, že dojde k zmrazení klíštěte, stává se jeho tělo tuhým tělesem a nehrozí jeho rozmáčknutí například pinzetou a vyvrácení obsahu žaludku do krve člověka. Také se zmrazením zmenší jeho objem a lépe jde prostým tahem vytáhnout klíště z kůže.

Nemusíte tak zkoušet na sobě nebo svých dětech různé „zaručené recepty“ a natírat přisáté klíště olejem nebo kroužit doleva či doprava a jiné pokusy. Jednoduše aplikujete na klíště zmrazovací látku v jedné až tří dávkách podle velikosti těla klíštěte a prostě ho odstraníte.

Obrázek: zdroj James Lindsey at Ecology of Commanster [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Článek vyšel v kategorii Cestování, Zdraví a označen jako , , , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..