Aby přes okna neunikalo teplo

Začátek zimy a topné sezóny ukázal, kde je slabé místo vašeho bytu? Stále jste ještě nevyměnili stará okna a proto teplo z radiátorů uniká do ovzduší mimo paneláku a s tím i vaše peníze? I v zimě můžete využít několik teplých dní a vyměnit stará okna za nová plastová okna a začít tak šetřit. Pro jaké okna se rozhodnout a kterou firmu vybrat?Problémem starších paneláků nejsou samotné okna ze dřeva, ale technologie jejich výroby a montáže. Dřevo použité na výrobu rámů nebylo dostatečně vysušené, proto se okna kroutili a okenní křídla nedosedali do rámů. Tím vznikaly mezery, přes které ne jen bylo vidět ven, ale přes které fučelo do bytu. A z bytu unikalo teplo. Druhým problém těchto starých oken bylo nedostatečné těsnění mezi dvěma polovinami okenních křídel, čímž prakticky zanikla izolační vrstva a skla byla studená. A v neposlední řadě úniku tepla z bytu nebránila ani velká mezera mezi okenním rámem a panelem, ve které byla izolační hmota více symbolická, než účinná. V konečném důsledku na šlendrián stavbařů dopláceli nájemníci a později majitelé bytů zimou a vysokými účty za teplo z ústředního topení.

Když se rozhodnete svůj byt zbavit úniku tepla a namontovat plastová okna, investujete tak nejen do zlepšení vnějšího vzhledu bytu a zlepšení jeho prostředí uvnitř, ale současně je to investice do úspory provozních nákladů na bydlení. Prakticky ihned po výměně oken zjistíte, že v bytě je tepleji a po doručení vyúčtování za provoz bytu najdete na rozpise nižší náklady na vytápění. Podle stavu starých oken a vašich nároků na tepelnou pohodu může tato úspora na topení představovat cca 20%.

Jak plastová okna šetří

Plastová okna jsou vybavena izolačním dvojsklem nebo trojsklem, kde mezi skly je vrstva plynu, zabraňující prostupu tepla. Výrazně se tak snižuje množství energie, které uniká z bytu přes plochu oken. Druhým způsobem šetření tepla je úspora prostupu tepla přes rám okna, který je tvořen několika navzájem izolovanými komorami. Uvnitř rámů jsou ocelové výztuže a tak i když se okna jmenují „plastové“, nemusíte se bát, že by byla málo pevná. Třetí cesta úspory energií je v technologii montáže plastových oken do panelu. Spočívá v uzavření štěrbiny tepelněizolační polyuretanovou pěnou, z obou stran omítnutou maltou, doplněnou polystyrenovým krytím. Teplo tak nemá šanci dostat se z vašeho bytu ven.

urban

Právě způsob montáže dokáže výraznou měrou ovlivnit výslednou kvalitu plastových oken. Pečlivě proto vybírejte firmu se zkušenostmi a dobrými referencemi. Ideálně stavební firmu, která dodává kvalitní produkty a poskytuje i odborný servis.

Plastová okna v neposlední řadě šetří i čas hospodyněk. Na jejich mytí nepotřebujete nástroje na jejich rozšroubování, jako u starých dřevěných oknech. Plastová okna jednoduše otevřete, umyje skla i rámy a zase zavřete. I bez dovolené na úklid, jak to bývalo v minulosti. Plastová okna se jednoduše v paneláku vyplatí.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..