Jaké typy rolet známe

roleta Pod pojmem „rolety“ si většina starších představí látkové rolety na oknech, které se večer stahovaly, aby nám sousedé nekoukali do bytu. V mnoha panelákových bytech, kde ještě nevyměnili okna, slouží tyto rolety dodnes. Avšak dnešní rolety představují úplně něco jiného a nemontují se jenom zevnitř oken.
 

Snad nejblíže k původnímu pojetí rolet mají současné textilní rolety. Protože značných změn doznaly i okna, používaná na domech a bytech, tento trend respektují i látkové rolety. Speciální textilní rolety se dodávaní na střešní okna, jiné druhy se používají na zastínění plastových oken a další velkoplošné textilní rolety našly své uplatnění zejména v kancelářských prostorách. Montují se na zeď a nabízené v široké barevné škále umožňují nejen zastínit okna proti slunci, ale umožňují zatemnění pro projekci a současně dotvářejí pracovní prostředí.

roleta_apollo

Z úplně jiného „soudku“ jsou venkovní rolety a taky fungují jiným způsobem. Plastové rolety předsazené před oknem dovolují jednak regulovat množství světla, přicházející do místnosti, ale taky vytvářejí tenkou vrstvu vzduchu mezi okenní tabulí a roletou, která funguje jako další vrstva tepelné izolace. V zimě brání úniku tepla z budovy, v létě brání jejímu přehřívání. Nezanedbatelná je taky funkce mechanické ochrany okna pře vandaly nebo zloději. Výhodné je venkovní rolety zabudovat již při stavbě domu, ale bez problémů se dají instalovat i dodatečně.

rolety-klid

Specifický vzhled budově dodávají venkovní screenové rolety z textilního materiálu, který je potažen PVC. Podle hustoty látky, použité k jejich výrobě, se mění propustnost světla. Protože jsou použité vně oken a odráží velké množství světla a tepla, jen malé množství se ho dostane na samotné sklo. Tedy opět brání ohřívání vzduchu v místnostech a šetří náklady na klimatizaci budov. Navíc se velmi dobře udržují v čistotě. Stačí jejich povrch jemně přetřít hubkou.

Rolety jsou moderním prvkem stínění a úspory energie při vytápění i klimatizaci budov.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..