Moderní svícení

zarovka Rekonstruovaný byt v paneláku nejčastěji poznáme podle nové kuchyňské linky a moderního svícení nejen v kuchyni, ale v celém bytě. Přičemž LED osvětlovací tělesa znamenají nejen čistý a moderní vzhled, ale také výraznou úsporu provozních nákladů celého bytu. Proto pokud ten váš panelákový byt rekonstrukce teprve čeká, uvažujte nejen o novém zděném jádru a kuchyňské lince, ale nezapomeňte naplánovat i osvětlovací tělesa z LED.Edisonův vynález – osvětlovací žárovka – je tu s námi 135 let. Za tu dobu se její princip nezměnil. Do vlákna ve skleněné vakuové bance se přivede elektrický proud a ten rozžhaví vlákno, které vydává světlo. A teplo. A že na to teplo jde asi 93% energie téměř nikoho netrápilo, snad kromě akvaristů, kteří žárovkami rybičkám topili.

Rostoucí nároky lidstva na energii se dařilo uspokojovat stále hůř a za vyšších nákladů, takže se více vyplatilo šetřit energii, než stavět nové elektrárny. Jedním z takových úsporných vynálezů jsou LED žárovky, které se z elektrotechnického průmyslu rozšířily i do našich domácností.

svetlo

LED je polovodič, dioda, podobně jako tranzistory nebo integrovaný obvod, který po přivedení elektrického proudu emituje, vydává, světlo. A na světlo spotřebuje až 90% dodané energie, jen zbytek se mění na teplo. Tento princip znamená hned několik druhů úspor. Kromě přímé úspory elektrické energie při svícení až do výše 90% znamenají LED žárovky i sníženou produkci tepla v místě osvětlení, tedy je můžeme v bytě použít i tam, kde by klasická elektrická žárovka příliš přehřívala prostor. Při LED žárovce se nemusíme bát spálení částí kuchyňské linky nebo horka nad stolem při snídani. A samotné osvětlovací těleso z LED může být malé a vejde se i tam, kam by se obyčejná žárovka nevešla.

LED žárovky se vyrábějí i s objímkami typu E27 a E14 v tvarech připomínajících staré žárovky a prodává je každý dobrý LED obchod. Jejich výhodou je, že jimi přímo nahradíme obyčejné žárovky, aniž bychom museli něco předělávat nebo kupovat nové osvětlovací tělesa. Jednoduše starou žárovku vyšroubujeme, novu LED žárovku nasadíme a pak se už jen těšíme z nízkých účtů za osvětlení našeho bytu. Šetřit se dá i moderně.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..