Pomoci kolegovi v nouzi?

Na skok od mého pracoviště má firmu dá se říci kolega z branže. Naše služby se v určitém segmentu ani ne překrývají, spíše dotýkají. Nedávno se tento kolega dostal do problémů se svou firmou. To se může stát každému, občas i bez přímého vlastního přičinění. Měli bychom mít zájem takovému člověku pomoci?V minulosti jsem tomuto podnikateli navrhl spolupráci, právě proto, že se naše činnosti mohly doplňovat a viděl jsem tam prostor pro zvýšení tržeb pro oba, co mohla právě naše vzájemná spolupráce přinést. Tehdy bohatý a úspěšnější kolega nabídku odmítl, protože on nepotřebuje s nikým spolupracovat.

Netrvalo pár let a karta se obrátila. Byznys se nedaří, zákazníci nechodí, tržby nejsou. Zato jsou problémy splácet účty. Už ani auto neparkuje před firmou, změnilo majitele. Mluvím stále o tomtéž kolegovi z branže. Mně se daří stále lépe a lépe a nerad chodím kolem jeho smutné provozovny.

„Nějak mu pomůžu“ řekl jsem si a když jsem potřeboval zkopírovat pár dokumentů, zašel jsem k němu. Rovnou jsem řekl, že za těch pár papírů nepotřebuji doklad.
„Třicet korun,“ byla jeho odpověď na otázku na cenu za poskytnutou službu. Trochu ve mně hrklo, ale zaplatil jsem.

O něco dál je další podnikatel, který poskytuje kopírovací služby. U něj bych platil přesně polovinu, kdybych byl zašel k němu. Vlastně ani ne, protože mu občas pomůžu s tím, v čem se sám nevyzná, mám u něj kopírování grátis. Ale chtěl jsem pomoci přihrát občas pár drobných kolegovi v nouzi, tak jsem obětoval kopírování zdarma ve prospěch dobré věci. Plánoval jsem ještě pár krát si dát cosi zkopírovat a i koupit nějakou drobnost. Jednak by měl chlapík pocit užitečnosti, jednak by měl alespoň na snídani. Však nikdy nevím, kdy by se mně taková pomoc mohla někdy v budoucnu hodit.

No ale řekněte, vstoupili byste vy do takové provozu ještě někdy v životě? Dali byste takovému člověku vydělat?

Článek vyšel v kategorii Podnikání a označen jako , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..