Pořádek ve skladu

Už při rozhodnutí začít podnikat bychom měli myslet na to, jak budeš náš podnik fungovat, když se nám začne dařit a firma přeroste z obýváku do větších rozměrů. Většina lidí řeší účetnictví a daně, ale v případě obchodní firmy je nejdůležitější způsob nakládání se zásobami. Nejde jen o velikost skladovacího prostoru, typy regálů a manipulační techniky. Nesmíme zapomínat, ani na kvalitní software pro vedení evidence zásob a pohybů materiálu či zboží.Pokud máme jasné plány, jak velká bude naše firma za tři či pět let, měli bychom už na začátku navrhnout způsob evidence a dimenzovat na tuto velikost i program, který si zvolíme pro práci se zásobami. Protože zjistit po krátkém čase, že systém již nezvládá naše nároky, je velmi drahé a změna je i časově náročná. Převést evidenci zásob i historii pohybů z nevyhovujícího systému do nového může přivodit ztrátu některých historických informací a nezřídka znamená i zavření provozu na několik dní.


Skladové hospodářství je nejdůležitější agendou firmy velkoobchodní i maloobchodní a práce s materiálem je kritická i pro stavební nebo strojírenské podniky. Ovšem nejdůležitější součástí této agendy je vnitrofiremní nastavení procesů, evidence zásob polotovarů i aktivace vlastní výroby a jednicové kalkulace. Pokud nastavíte tyto procesy s ohledem na dostupné softwarové řešení, při každé změně programu musíte pak ohýbat svůj systém.Proto se vyplatí věnovat výběru řešení dostatek času již v začátcích, později už může být vedení firmy zavalené jinými neodkladnými povinnostmi. Správně vybraný skladový software dovoluje implementovat vaše řešení a váš způsob práce s materiálem a surovinami v jednotlivých fázích výroby či prodeje. Nenutí vás měnit procesy nebo ztrácet některé z důležitých informací.


Kromě důkladné a přesné evidence nákupů, prodejů, spotřeby, meziskladových přesunů či evidence expirací nebo EAN kódů jsou důležité i výstupní sestavy. Levné řešení mají tyto sestavy napevno vytvořeny podle většiny klientů. Skutečně dobrý skladovací software přichází s přednastavenými sestavami, ale dokážete v něm snadno a intuitivně vytvořit reporty dle vašich specifických potřeb. Takový software vás pak neomezuje ve vašem růstu.

Článek vyšel v kategorii Podnikání a označen jako . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..