Stylový stolek z palety

Rádi si ozvláštňujete své víkendové bydlení něčím stylovým nebo vlastnoručně vyrobeným doplňkem? Zajímáte se o nábytek z palet? Pak vás bude zajímat jednoduchý stolek, jehož základem je malá dřevěná paleta. Vhodný je jako pracovní stolek nebo stolek na přesazování květin, ale své uplatnění najde i jako stolek ke grilu a na všechny druhy posezení v zahradě. Jeho výroba je velmi jednoduchá.Základem stolu je samozřejmě dřevěná paleta. Nejlepší jednorázová, bez chemického ošetření. Standardní paleta má rozměr 120 x 80 cm a to by byl již řádně velký a zejména těžký stůl. Zato z poloviční palety vyrobíte šikovný stolek, který se bude dát snadno přenést. Takové palety se používají pro dodávky kancelářského materiálu do škol, na úřady či do firem a často pak představují odpad, který je třeba zlikvidovat. Jeho „likvidace“ přeměnou na stolek je pak hračka, když takový polotovar získáte zdarma, za odvoz.

Pokud získáte paletku, která na povrchu nemá mezery mezi deskami, ale je plná, máte velkou výhodu. Stačí už jen připevnit nohy a máte hotovo. Nohy do tvaru „X“ ze smrkových latí je třeba připevnit na spojovací hranol nebo desku. Přesná velikost závisí na použité paletě, avšak tloušťka by měla být mezi 25 až 40 mm a výška mezi 40 až 70 mm. Spojovací hranol je opřený zevnitř na „nohy“ palety a k vrchním deskám připevněn vruty 5 × 50, pro které jsou v paletě vyvrtané díry průměru 5 mm. Deska nebo hranol by měla mít alespoň čtyři, nejlépe pět šroubů.

stolek

Ideální je položit paletu na pracovní stolek a podepřít do výšky, ve které chcete mít hotový stolek. Tak si umííte změřit délku nohou od pomocného hranolu po zem i úhel seříznutí spodku nohou. Pak už položíte paletu naopak na vodorovně uložený pracovní stolek a za pomoci truhlářských svěrek umístěte všechny čtyři nohy stolku a pomocí další vodováhy je ustavíte do vodorovné polohy, měřte ve všech směrech. K pomocným hranolem opět nohy přišroubujte čtyřmi vruty 4 x 40. Rozměry nohou by měly být opět mezi 25 x 50 až 40 x 60 mm.

paletový stolek

Na závěr je třeba v místě překřížení nohy provrtat vrtákem průměru 12 mm a vložit ocelovou závitovou tyč M12 a přes široké ploché podložky stáhnout samoistnými maticemi M12. Tím získá stolek stabilitu. Pokud chcete, aby vám stolek déle vydržel, po přebroušení smirkem zrnitosti 80 až 120 ho natřete. Buď použijte olej na dřevo nebo akrylovou barvu či průsvitný lak. Jeden nátěr nemusí stačit, po jemném přebroušení ho zopakujte. A váš nový vlastnoručně vyrobený stolek z palety je hotový.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..