Všemocný zázvor – v čem vám může pomoci?

ginger Zázvor je v době chřipek a nachlazení neocenitelným pomocníkem. Jaké jsou jeho další benefity?

1. O zázvoru je známo, že stimuluje žaludeční šťávy a poskytuje hřejivé a uklidňující účinky při nachlazení a kašli.
 

 
2. Zázvor by měl být skladován v chladu a suchu. Při delším skladování namočte kořen zázvoru před uskladněním do třešňového vína. Zázvor můžete také zamrazit až na tři měsíce.

3. Jak si vybrat zázvor v obchodě? Čerstvost ověříte snadno. Kůra má vypadat svěže a zázvor má mít kořeněnou vůni. Hlízy by měly být pevné a těžké. Délka zázvoru je znakem zralosti, vyhněte se zvrásněným kouskem.

zazvor

4. Zázvor se využíval již ve středověku jako konzervační prostředek a stejně tak pomáhal léčit trávicí problémy. Řekové ho jedli při problémech s trávením zabalený v chlebu. Vždyť právě zázvor vytváří oblíbenou chuť perníku.

5. Zázvorové pivo se používá jako lék na průjem, nevolnost a zvracení.

6. Daří se mu v tropech – v současnosti se pěstuje v některých částech západní Afriky, Západní Indie a Číně. Nejkvalitnější pochází z Jamajky.

7. Pozitivní účinky zázvoru znají i lidé trpící častou nevolností, nebo podrážděným žaludkem. Zázvorový čaj zmírňuje nevolnosti u pacientů s chemoterapií, stejně je bezpečným lékem na ranní nevolnost, protože nemůže poškodit plod. Některé studie ukazují, že zázvor může pomoci zabránit některým druhům rakoviny.

8. Jak si připravit zázvorový čaj? Odkrojte kořen zázvoru, vložte jej do čajového šálku, zalijte vroucí vodou a nechte vyluhovat deset minut. Oslaďte medem nebo přímo vypijte.

9. Poté, co se zázvor dostal do Evropy (přibližně 800 nl), umístil se na druhém místě mezi kořením a drží se tam dosud.

10. Čínští kuchaři používají zázvor v kombinaci s hovězím masem, evropští kuchaři ho raději používají jako exotickou příchuť do ovocných salátů.

Článek vyšel v kategorii Zdraví a označen jako , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..