Poměrové měřiče zvyšují náklady na bydlení

Ačkoli to zní na první pohled věrohodně, poměrové měřiče spotřeby tepla v bytových domech mají zajistit spravedlivé rozdělení nákladů na topení v celém domě mezi jednotlivé domácnosti a místnosti. A v ideálním světě by to to tak opravdu fungovalo. Ve výsledku měřiče tepla snižují celkovou spotřebu domu a jednotlivým rodinám zvyšují náklady na vytápění.Před několika lety proběhla masivní vlna instalace poměrových měřičů spotřeby tepla na radiátory bytových domů. Nadšení mnohých z toho, že přestanou doplácet na ty, kteří nekontrolovaně přetápějí své byty nebo trvale větrají větračkou i v zimních měsících vystřídalo vystřízlivění po prvním rozúčtování záloh na bydlení po instalaci a fungování poměrových měřidel. Odpis spotřeby tepla na radiátorech se obvykle dělá začátkem roku a vyúčtování přichází nájemníkům a vlastníkům v dubnu nebo květnu roku, následujícím po tom, kterého se vyúčtování týká.

Jsou byty, ve kterých ani teď nejsou poměrové měřiče tepla instalovány. Lidé mají nastavené termostatické ventily tak, aby se v místnostech cítili dobře, netrpěli zimou ani velkým horkem. Každý si nastaví svoji tepelnou pohodu. Někdo stále pouze sedí nebo polehává, někdo se v jednom kuse nezastaví. Někdo rád chodí v dlouhém svetru, jiný má raději na sobě volné tričko. Spotřeba tepla se měří na vstupu do domu a na byty se rozpočítává podle podlahové plochy každého bytu. V podstatě nikdo nešetří primárně pro peníze, každý se chce mít dobře.

V domech, kde jsou instalovány na radiátorech ústředního topení poměrové měřiče tepla, často slyšet zvuk vrzajících termostatických ventilů na radiátorech. Lidé je zavírají na noc a otevírají na den, popřípadě nechávají celé místnosti bez topení, pokud nejsou obydlené. A pokud někdo odcestuje z bytu, ať už na týden na dovolenou nebo na rok za prací do Británie, netopí se v celém bytě. Všimnou si to zejména obyvatelé bytu nad nimi a nezřídka i vedle, přes společnou stěnu táhne chlad. A v těchto bytech musí topit více, mají větší spotřebu tepla. Pro hyenizmus sousedů.

Pak přijde lednový odpočet měřičů tepla a květnové vyúčtování. Někdo se těší, že má nižší spotřebu tepla jako loni, někdo si drží svůj standard. Ale každý má na vyúčtování i položku za odpočet a rozúčtování! A nejvíce smutní jsou lidé, kteří zavírají radiátory.

Protože vyúčtování spotřeby se nedělá jen na základě měřičů. Ty tvoří jen část celkové ceny tepla. Podle jednotlivých společenství 40 až 60%. Zbylou část tvoří paušální částka za ztráty. Ztráty v rozvodných potrubích v domě, v stupačkách v bytech, z nichž teplo sálá do místností, i když jsou radiátory zavřené.

Pokud je podíl na placení za teplo z měřičů pouze 40%, tak v podstatě každá manipulace s termostaty za účelem úspory energie je téměř zbytečná. V pokoji je zima, na faktuře se to téměř neprojeví. Zato se faktura zvětší o položku za měření a rozúčtování. Paradoxně snaha o úspory na vytápění se může projevit maximálně tak u dodavatele tepla a nájemníci a majitelé bytů nic neušetří, ještě musí zaplatit službu navíc. Opět další předpis, který nijak nepomohl občanům, jen vytvořil v podstatě zbytečné firmy a nutí nás je platit.

Článek vyšel v kategorii Nezařazené a označen jako , , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..