Balkón plný úrody

Balkonova zelenina Balkony na bytech i rodinných domech přímo vybízejí, abychom je zaplnili a zkrášlili. Letničky různých barev se objevují na některých bytech, ale poslední dobou stále více jejich místo zaujímají jedlé rostliny. Množstvím zeleně ani barevnou krásou nezaostávají za balkónovými květinami, vyžadují stejnou péči, ale kromě radosti nabízejí i zpestření kuchyně a také ušetří peníze při nákupech. Co užitečné a jedlé můžete pěstovat na svém balkoně?Předělat váš okrasný balkon na jedlý nestojí téměř žádné peníze navíc. Pro pěstování zeleniny na balkoně využijete tytéž truhlíky a květináče, které používáte pro pěstování balkonovek. Při kupování nového substrátu namísto zeminy se syntetickými hnojivy pro květiny kupte substrát pro zeleninu s organickými hnojivy. A namísto semen okrasných rostlin si vezměte z regálu semena balkonových odrůd rajčat (cherry rajčata), paprik nebo měsíčních jahod. Tyto balkonové odrůdy se vyznačují menším vzrůstem i menšími plody, na druhé straně jsou keříky rajčat obsypané plody.

Balkon

Balkon-22

Pod paprikami vysejte například ředkvičky a ráno před snídaní si odtrhnete hrst červených rajčat, jednu dvě papriky a ředkvičky a máte k čerstvému domácímu chlebu s máslem skvělou domácí a zdravou zeleninu, aniž byste museli utíkat do obchodu kupovat rychlenou zeleninu plnou umělých hnojiv.

Balkon-24

balkónové jahody

V květináčích na balkoně je ideální místo i pro měsíční jahody. Kvetou a plodí prakticky celý rok až do prvních mrazů a na balkoně je můžete i přezimovat. A když si po práci večer vyjdete na balkon, kromě kochání se tou krásou kolem vás si pochutnáte na množství červených a sladkých plodů.

Pro umístění truhlíků na balkonech s úspěchem využijete kovové držáky truhlíků na zábradlí. Pokud je dáte z obou stran zábradlí, získáte větší plochu pro své pěstitelské pokusy i větší výnosy. Výhodou je, pokud si dokážete doma vyrobit nějakou poličku pod květináče. Zeleninu na balkoně nezapomeňte pravidelně a vydatně zalévat. Pokud při přesazování malých sazenic do substrátu ke kořínkům přidáte absorbér vody, usnadníte zelenině zvládání velkých veder uprostřed léta. Přebytečnou vodu hydrogel absorbuje a postupně během dne uvolňuje přímo do kořínků.

Změňte svůj květinový balkon na jedlý a kromě radosti ze zeleně ještě i ušetříte při nákupech. Vlastní zelenina chutná nejlépe.

Článek vyšel v kategorii Dům a zahrada a označen jako , , , , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..