K čemu směnárny

Nedávno se mě jeden člověk ptal, kde si zaměňuji peníze, když cestuji do zahraničí. Plánuje cestu na Slovensko, pojede autem, tak kde si má zaměnit české koruny na slovenské eura? Je to výhodnější až na Slovensku, nebo raději ještě v Čechách nebo využít směnáren přímo na hranicích?



Přiznám se, že mě jeho otázka zarazila. Nechápal jsem, jak může člověk v dnešní době takto uvažovat? Vím, že má účet v bance, na který mu chodí výplata, vím, že používá pro platby v obchodech kartu. Tak proč uvažuje vybrat si z banky u nás hotovost, tu zaměnit za cizí měnu a v případě, že ji neutratí, ji zase zaměňovat zpět na koruny?

Směnárny i banky si za výměnu hotových peněz berou různé poplatky a v některých případech používají kurz, který je velmi nevýhodný pro klienta. Stačí vzít tisíc korun, zaměnit je za jakoukoliv cizí měnu a tu opět směnit za koruny. Tisícovku nedostanete ani náhodou a budete rádi, když vám zůstane více než devět set korun.

Takže moje rada pro známého zněla: Nikde peníze nezaměňuj, na Slovensku všude plať kartou a když bude třeba hotovost, vyber si z bankomatu, kolik potřebuješ. Bude to nejlevnější a nebudeš mít starosti, co se zbývajícími cizími penězi.

Pokrčil rameny, že jeho banka zpoplatňuje každý výběr kartou z bankomatu a dokonce platí i za použití karty v obchodech. Takže využívání platební karty je pro něj drahé…

V dnešní době, kdy se banky předhánějí, která nabídne lepší podmínky, si neumí člověk vybrat banku, která nežádá hodně za vedení účtu, nejlépe pokud je to zdarma a nesdírá ho za používání karty, která je k účtu zdarma? Pokud zůstáváte v bance, která je drahá, tak si nic jiného, ​​než sdírání z kůže nezasloužíte.

Článek vyšel v kategorii Cestování a označen jako , . Uložte si do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..